Napriek tomu, že sa za posledných 25 rokov významne posunul spôsob stavania nových domov, o elektrickom vykurovaní novostavieb pretrvávajú mýty. A to aj medzi odbornou verejnosťou. Zlú povesť si získalo priamovýhrevné vykurovanie aj medzi niektorými projektantmi a architektmi okrem iného aj pre úplne nevhodné inštalácie z 90. rokov. Napriek tomu sa na súčasnom trhu novostavieb presadzuje viac ako z 30 %.
Možno sa budete čudovať, ale keď položíte desiatim rôznym ľuďom otázku: „Čo je vlastne elektrické vykurovanie?“, každý bude mať trochu inú predstavu.
Niektorí stavebníci si napríklad predstavujú, že sa elektrické priamovýhrevné podlahové vykurovanie realizuje „rúrkami s vodou, kde niečo kúri“, alebo si ho mýlia s inštaláciami teplovodného vykurovania s rozvodmi v podlahe a s centrálnym elektrokotlom, ktoré sa však už nepovažuje za priamovýhrevné. O priamovýhrevné vykurovanie ide vtedy, keď kúrime priamo v mieste spotreby, t. j. dom nemá kotolňu.
Obrovskými výhodami tohto riešenia sú v prvom rade jednoduchosť samotnej inštalácie (vrátane jednoduchých stavebných príprav), 100 % účinnosť (nekúrime napr. do komína ani iných priestorov, kde kúriť nepotrebujeme) a v neposlednom rade veľmi presná regulácia spúšťania kúrenia.
Ako priamovýhrevné vykurovanie uprednostňujeme vykurovacie káble pred inými druhmi sálavého kúrenia (stenové priamovýhrevné zariadenia, stropné panely, infraobrazy a ďalšie), pretože podlahové kúrenie kúri presne tam, kde je to potrebné.
Tak ako v zime pravdepodobne nepôjdete do práce v letných topánkach, ale pokojne pôjdete bez čiapky, aj doma sa náš organizmus bude cítiť komfortnejšie pri správnom vertikálnom rozložení tepla v miestnosti s teplom primárne od nôh.
S podlahovým kúrením sa teplotný rozdiel v miestnosti minimalizuje na rozdiel jednotiek stupňov v celom výškovom profile od podlahy po strop, čo nielenže prispieva k tepelnej pohode, ale aj významne znižuje vírenie prachu.
Na priamovýhrevné podlahové vykurovanie realizované ako hlavné primárne používame robustné odporové vykurovacie káble, ktoré úplne, a predovšetkým bezpečne nahrádzajú rozvody s vykurovacou vodou alebo radiátory; nejde o tzv. samoregulačné káble. Tieto vykurovacie káble sa zalievajú do podlahovej konštrukcie napr. anhydritom a pri správnej realizácii im nehrozí žiadne poškodenie. A ľahko sa regulujú.
Spravidla navrhujeme také riadenie, aby si obyvateľ každej izby mohol voliť vlastnú komfortnú požadovanú teplotu (v závislosti od teploty priestoru aj podlahy a ďalších zdrojov tepla, napr. kozuba) a nezávisle od ostatných priestorov domu. Napriek tomu sa všetko dá nastavovať centrálne, napríklad z mobilného telefónu alebo počítača s veľkým monitorom.
Vďaka takému spôsobu vykurovania a regulácii sa s elektrickým vykurovaním ľahko prispôsobíte aj zmene prevádzky domu (cestovanie, rodičovská dovolenka, dôchodok a pod.).
Zaujíma vás, ako vyzerá dokončený interiér s elektrickou podlahovkou? Pozrite si napríklad našu realizáciu Hlavné vykurovanie rodinného domu s vinylovou podlahou.
Alebo chcete, aby sme vám hneď vypočítali obstarávacie náklady na váš dom? Pošlite nám dopyt.
Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.
Formulár bol úspešne odoslaný na info@v-system.sk.
Formulár bol úspešne odoslaný.
Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.